Brno Data Centre

The Right Place for Your Data

Brno Data Centre is located in Cejl 20. It has a size of 750 square metres and is preeminently secured.

Steady Power Supply

Datacentrum napájejí dvě nezávislé větve střídavého napětí s 1 000kVA transformátorem. Pohotovostní záloha je zajištěna automatickým přepojením na dieselagregáty Broadcrown a Mitsubishi.

Hybrid Cooling

V brněnských sálech používáme klimatizační jednotky značky Vertiv, přímý free cooling, systém zdvojené podlahy a studených a teplých uliček. Veškeré technologie jsou zajištěny tak, aby nedocházelo k míchání studeného a teplého vzduchu.

Rack Units

V datovém centru si můžete pronajmout prostor v rackové skříni Rittal o objemu až 47 U nebo menší. Místo máme také pro housing toweru. K technologii vám dodáme UTP i napájecí kabely.

Brno Data Centre Equipment

  • Connection capacity: Nx 10 GbE
  • Direct connection to other DCs: CeColo, MasterDC Prague
  • Electric power backup: a motorgenerator, UPS
  • Capacity of the provided ports: 1, 10, 25, 40, and 100 GbE
  • Air-Conditioning: Vertiv, power backup N+1
  • Access Security: EZS, personnel authorisation, 24/7 support, and physical security
  • Space Monitoring: digital video recorder

Did you know that ...

Inside the data centre there is a room dedicated to customers in which you can use the possibility of connecting to Wi-Fi or wired connectivity? You can temporarily use it to conduct interventions in the servers located in the data centre.

Transport of technologies into Brno Data Centre

The entrance to the Brno data centre is in Cejl 20, 602 00 Brno, not far from the city centre. You can easily reach it both by car and public transport. For drivers, there are reserved parking lots near the building. If you carry electronic complements with you, for transport you can use a loading dock, a forklift and lifts. When working with the technologies onsite, use local KVM consoles. A member of the support or technical team will help you to deploy the technology into a designated place.

Brno Data Centre power specifications

  Branch A Branch B
Transformer 1 000 kVA 1 000 kVA
Diesel generator 700 kVA + 530 kVA 2x 700 kVA
UPS 1x Online modular, scalable 250 kVA, Online UPS, 2x 80 kVA + 2x 40 kVA 2x Online modular, scalable 150 kVA + 250 kVA, Online UPS, 80 kVA + 2x 40 kVA